«Школа відповідальності»: сходинки до сімейного щастя

news 35_4457383_copy Протягом тижня, з 16 по 22 липня, в осередку ЛМГО «Українська молодь – Христові» за підтримки Львівської міської ради пройшов курс семінарів під загальною назвою «Школа відповідальності». Слухачі – молоді люди, які планують у майбутньому створити власну щасливу сім'ю, подружні пари, які планують, чи вже очікують на народження дитини. Своїми знаннями про засади сімейного щастя та основні «камені спотикання» поділились о. Ростислав Пендюк (Голова комісії у справах молоді УГКЦ), о. Михайло Городиський, о. Андрій Павлів і Олена Гадзало (Курило) (екс-голова УМХ). Участь у семінарі була безкоштовною, долучитись до нього могли всі охочі.

Хтось може сказати, що немає готових рецептів для подружнього щастя. Адже всі ми різні, і диктувати якісь стандартні «правила» - не завжди доречно;  те, що може бути дієвим в одному випадку, аж ніяк не допоможе в іншому. І сімейне щастя – зовсім не «конвеєрна справа», адже у кожної пари можуть виникати свої, нетипові для інших ситуації.

Та чомусь згадується сентенція з твору класика про те, що "всі щасливі сім'ї схожі між собою, натомість кожна нещаслива сім'я - нещаслива по-своєму". Значить, є певні закономірності, від яких залежить щастя сім'ї. То що потрібно знати молоді, яка вже вирішила створити сім'ю, чи планує це зробити у майбутньому?

Сім'я - Божий дар, до якого потрібно ставитись відповідально.

DSC 0304

Сім'я – одна з найвагоміших підвалин суспільства. Це – наче цеглинки, з яких складається громада. Саме тут народжуються нові люди, і саме у сім'ї  формуються їх характер, світогляд, звички. «Чомусь для того, щоб робити будь-що, чим би ви хотіли займатись у професійному житті, ви мусите пройти певну підготовку, – вчитися у вищих навчальних закладах чотири, п'ять, а то й шість років, – розпочинаючи семінар, каже отець Ростислав Пендюк. – Для того, щоб створити сім'ю, чомусь вважається, що взагалі готуватися не треба, що це само собою буде: захотіли - створили сім'ю; сім'я відбулася, прожили сімдесят років щасливого життя, в один день щасливо померли - і все». Але недарма ж перед вінчанням у церкві проводяться науки для молодого подружжя, на яких молодята нерідко відкривають для себе, здавалось би, елементарні речі. І це важливо, адже закохані часто дивляться на світ крізь «рожеві окуляри», вважаючи, що раз є «кохання», то і сім'я сформується. Натомість виявляються не готовими до справжнього подружнього життя, і коли починаються кризи, просто розгублюються, під дією імпульсу не раз приймають необдумані і непоправні рішення. Бо, як сказав о. Михайло Городиський, "легко жити, коли немає випробувань. Час зустрічання – це період, свого роду, «сонячної погоди» у стосунках, коли все складається ідеально і без особливих зусиль. Натомість, коли починається спільне сімейне життя, в ньому нерідко виникають «бурі» – кризи і випробування. І саме в час цих випробувань і виявляється справжня міцність і цінність стосунків".

DSC 0307Яку роль у житті сім'ї відіграє Бог і віра? На першій лекції семінару о. Ростислав наголосив, що для людини віруючої, для християнина важливо те, що подружжя – це не людська вигадка чи забаганка, це Божий задум. Свідчення про це знаходимо вже на початку Старого Завіту, коли Бог творить людину саме чоловіком і жінкою. Так і тепер Бог єднає двох людей у Таїнстві подружжя, підказує їм, яким воно повинно бути. І основна ідея створення сім'ї – спільне щастя і спільний шлях до Бога.

Це і є першим аспектом сім'ї – людині одній недобре, на життєвому шляху у неї неминуче виникає потреба у підтримці іншої людини, якою зазвичай стає чоловік (дружина). І головна основа щасливої сім'ї – любов не як тимчасовий спалах емоцій, а цілком обдуманий вибір, зрештою, плід духовної зрілості.

Якою ж вона є, ця зрілість? Як її визначити, виміряти в собі чи в іншому? Саме це отець Ростислав розтлумачив слухачам у другій темі семінару. Насправді зрілість не вимірюється віком, буває, що і в зрілості людина залишається неготовою до створення сім'ї і народження дітей. Основним критерієм зрілості є власне вміння взяти на себе відповідальність за свій вибір, за щастя іншого (чоловіка чи дружини, дітей, зрештою, за щастя цілої сім'ї). Вміння перейти від егоїстичного бажання зробити щасливим себе до прагнення ощасливити людину поряд.

А це справді любов?

Само собою зрозуміло, що стосунки повинні будуватись на любові. Більшість молодят переконані,
DSC 0338що те, що між ними відбувається, - і є «любов'ю». Однак не зайве, мабуть, вкотре повторити, що саме поняття любові в багатьох людей дуже викривлене. Більшість, на жаль, підміняє його, називаючи цим словом все, що завгодно: фізичний потяг, «метеликів у животі», свої ілюзії щодо іншого, навіть власну жалісливість... Тоді як мірилом істинної любові є не рівень зацикленості на власних переживаннях і потребах, а прагнення добра іншій особі. Фундаментом для надійних стосунків є якраз не ефемерні ілюзії і емоційна піднесеність (цей стан закоханості максимум через два-три роки минає, причому у всіх без винятку пар, хоч дехто може і тішити себе ілюзією, мовляв, «нас це не стосується»). Міцний фундамент для сім'ї – вміння пожертвувати себе, відкритись іншій людині, вийти їй назустріч, і водночас, прийняти іншу людину такою, якою вона є, не обманюючи себе і не заплющуючи очі на її недоліки.

Неможливо, мабуть, обговорюючи питання відповідальності у подружжі, оминути аспект сексуальності. Так уже склалося, що саме статевий потяг часто називають любов'ю. Але чи це так насправді? Людська особистість набагато складніша і багатогранніша, і, зрозуміло, що секс є далеко не єдиною її складовою. В ідеальних стосунках статевий акт є довершенням любові, яка вже існує. Згадується найпоширеніший аргумент дошлюбного сексу – «перевірити на сумісність у ліжку». Так само і спільне життя до шлюбу та «цивільні шлюби», які нерідко теж є «перевіркою» людини на побутовому рівні. З одного боку, так, це спосіб краще пізнати людину. Однак, якщо глянути під іншим ракурсом на це явище, стає зрозуміло, що в реаліях сучасного життя це більше схоже якраз на уникання відповідальності у поєднанні зі споживацьким підходом до іншої людини. Мовляв, якщо щось піде «не так», якщо якийсь із «параметрів» мені не підійде – можна буде без зайвих втрат розійтись. При цьому якось вже й забувається, що інша людина теж може мати почуття і переживання, і такий розрив переживатиме болісно, а досвід тісного зближення через співжиття лише посилюватиме цей біль.

Різні «перевірки» є ознакою того, що це насправді не любов, а так, всього лиш «егоїзм удвох». І те, що стосується і дошлюбного сексу, і дошлюбного спільного життя, і цивільного шлюбу: з цих стосунків пара «виганяє» Бога, вважаючи, що вона і сама зможе збудувати міцні взаємини. Однак статистика розлучень свідчить про те, що надто багато таких пар глибоко помиляються.

DSC09436 І навпаки, саме довіра стосунків Богові і є запорукою їх міцності і тривкості. Про сім'ю, як «домашню Церкву», та про те, якою бачив її митрополит Андрей Шептицький, слухачам розповів о. Михайло Городиський. Як уже згадувалось, сім'я від самого початку є задумом Божим, і саме через сім'ю у світ приходять нові люди. Саме тому і важливо подбати, щоб вони з дитинства отримували гідний приклад від батьків. Сім'я має стати тою «домашньою Церквою», у ній неодмінно має бути присутнім Бог: це стосується і вибору спільного життєвого шляху до Неба, і виховання дітей, які у своїй сім'ї мають бачити приклад для себе. Адже, за словами отця Михайла, DSC09444
всі ми є вихідцями зі своїх сімей, і саме батьки безпосередньо впливають на те, якою життєвою стежиною підуть їхні нащадки. Водночас кожна сім'я є цеглинкою у соціумі, і від того, яка атмосфера панує у сім'ях, безпосередньо залежить те, яким є ціле суспільство. Всі патології, які виникають у сімейному житті, так чи інакше відображаються на житті цілої громади. В цьому і полягає відповідальність сім'ї перед суспільством: яку лепту вона внесе у його формування, якими виросте майбутнє покоління, яке прикладом для життя обере життя своїх батьків. Добре, якщо це буде приклад справжньої любові, якої вчить нас Христос.

Обережно: алкоголь!

Важливою проблемою є різноманітна залежність, яка нерідко руйнує, здавалось би, навіть найміцніші сім'ї. Чому так важливо берегти чесноту тверезості? Як визначити вчасно залежність? Що робити, коли друга половинка потрапила у тенета шкідливих звичок? Про це з присутніми поділився досвідом п. Роман, лікар-фахівець у сфері узалежнень, а також о. Андрій Логін та о. Андрій Павлів.

DSC09479   Чому саме «чеснота тверезості»? Чому християнство так негативно ставиться до зловживання алкоголем? Зайве нагадувати, що людина наділена свідомістю і свободою вибору, алкоголь відбирає це у неї, і нетвереза людина нездатна контролювати свої дії. Це не означає, що християни не повинні вживати алкоголю взагалі, однак зловживання спиртним і доведення себе до стану безконтрольності вже є важким гріхом. Зрештою, знайома ситуація для сімей, де чоловік піддається алкогольній спокусі, і може вдатися навіть до застосування фізичної сили над домашніми, а потім, протверезівши, переживати шок від власних же вчинків.

Тут важливо відрізнити узалежненість від пияцтва як стилю життя. Адже є безліч людей, які просто люблять час від часу довести себе до алкогольного сп'яніння, цілком свідомо і добровільно. Узалежнення має серйозне психологічне і навіть фізіологічне підґрунтя: людина просто не може жити без спиртного, і (що характерно!) не здатна контролювати кількість спожитого. Алкоголь витісняє з життя людини всі інші цінності, зрештою, перетворюючись на єдину ціль існування.

Що тут робити? На жаль, за словами п. Романа, алкоголізм не лікується на 100%, завжди є імовірність рецидивів. Тому тут варто вдаватися до радикальних методів: обмежити вживання алкоголю взагалі (оскільки людина не здатна контролювати кількості споживання спиртного, бокал вина для неї може завершитись п'янкою), а також і обмежити контакти з людьми, які вживають алкоголь і можуть спонукати її до цього.

DSC09463 DSC09467 copy DSC09456 DSC09477 

Зрештою, і батьки відповідальні за те, чи буде у дитини схильність до алкоголізму, чи ні. Нерідко все починається з раннього дитинства, коли дитині демонструють, що «алкоголь – це добре», без прищеплення критичного ставлення до нього та наслідків його споживання. Дитина бачить, як батьки п'ють алкогольні напої на родинних святах, і алкоголь починає сприйматись як щось позитивне, таке, що приносить радість. Водночас у поєднанні з обмеженнями і фразами «ти ще маленький» у дитини формується враження, що алкоголь – такий собі «атрибут дорослості». Саме тому багато людей «підсідає» на спиртне у підлітковому віці, а ще тут варто нагадати про такі проблеми, як характерна для підлітків невпевненість і прагнення самоствердитись, низька самооцінка, відсутність сформованого «внутрішнього стержня», самотність, коли алкоголь для підлітка стає буквально «другом»... І тут вже з'являється ризик виникнення фізіологічної залежності, яку, на відміну від просто звички регулярно вживати алкоголь, подолати не так важко. Саме сім'я і має стати для молоді тим прихистком і дороговказом, який не дасть потрапити в лабети «зеленого змія».

«Мамо, звідки я взявся?»

DSC09511   Якщо говорити про сім'ю, нерозумно оминати аспекти фізіології і плідності. Саме про це в завершальних темах семінару гостям розповіла Олена Гадзало, колишня голова УМХ. Статеве життя є далеко не останнім у житті подружжя, і, починаючи спільне життя у сім'ї, варто мати бодай загальне уявлення про особливості фізіології. Про питання, пов'язані з продовженням роду, тим паче, адже сім'я покликана давати нове життя.

У цій темі неможливо оминути питання контрацепції. Адже народження дитини – це велика відповідальність, тут не можна легковажити, та й, мабуть, всі погодяться, що найкраще, коли дитина народжується у стабільній, сформованій сім'ї, де є всі умови для її щасливого дитинства. З іншого боку, питання контрацепції, яка активно рекламується як один із засобів планування вагітності, не таке уже й просте і має багато наріжних каменів. Взяти бодай фізіологічний аспект: практично всі види контрацептивів несуть у собі і певні приховані небезпеки, насамперед для організму жінки, а то й мають визначену абортивну дію, тобто вбивство нового життя, яке вже зародилось в організмі матері.

Торкнулася доповідачка і теми абортів. Чим насправді є аборт, на що заплющують очі матері, які зважуютьсяDSC09514 на цей крок? Зазвичай у цій темі послуговуються сухими медичними термінами: «плід», «зародок», «ембріон», «переривання вагітності». Однак все більше медичних досліджень доводять, що «плід» уже є новою людиною, яка хоч і ще формується, але вже вміє відчувати.  Те, що називають «перериванням вагітності», по суті, вже є перериванням чужого життя, яке на цей момент дане матері для зберігання. І ставлення матері до життя, яке зародилось у неї під серцем, та її рішення щодо його майбутнього – один із проявів її свідомості і зрілості.

На жаль, статистика кількості абортів залишається невтішною. І це є викликом для кожного з нас: усвідомити, що саме на наших плечах як майбутніх батьків лежить відповідальність за народження і життя нових людей, які є беззахисними і не можуть відстояти основного – свого права на життя...

Протягом цих семи лекцій молодь мала нагоду відкрити для себе багато нового у царині стосунків і сімейного життя. Впевнені, що семінар став корисним не лише для тих, хто вже одружився чи планує здійснити цей відповідальний крок, а й загалом для тих, хто в майбутньому прагне створити щасливу і міцну, гідну взірець для наслідування. На завершення кожному учаснику було видано сертифікат слухача курсу. Сподіваємось, що здобуті знання стануть у пригоді дівчатам і юнакам, і допоможуть їм не загубитися на шляху до щасливого подружнього майбутнього.

(c) Катя Судин, УМХ (Львів)

DSC09536

Коментарі
#1 | luna September 28 2012 12:30:06
nonetheless sat, plus size dresses his face can not see the slightest clue man.I truly don;t know his young age, this Chongrubujing tolerance, within the end is how you can cultivate vintage cocktail dresses .Maybe mbt fumba the governor I;ve a house, a party secretary in the father I did, we knew it, nurture it! don;t agree with this adjustment!; Wait for the boat to indicate you Ding Yu comment, the mayor instantly connected towards the bird Fu Cheng the Jinli Qi Buddist.Standing Committee of their minds they;re startled, their eyes turn the bird each and every sincere blessing.Workplace secretary in the meeting, as Chai Shaoji adjustments happen to be excellent differences cocktail dress , bird welfare and Deputy Mayor Cheng DU even when nearly falling out.Discipline Inspection Commission, also holds field Hiromasa opposition.These circumstances, we already have recognized.Believed
#2 | terracina October 03 2012 17:47:33
#3 | terracina October 04 2012 17:53:07
английский язык. новинка 2012 - скачать fifa 2012 на телефон. китайские телефоны на android.
#4 | terracina October 05 2012 10:38:33
скачать скайп бесплатно - скачать скайп для мобильного телефона. подключение телефона 499 и 495.
Додати коментар
Будь ласка, увійдіть на сайт під власним логіном для додавання коментарів
Рейтинги
Рейтинг доступний лише для користувачів.

Будь ласка, увійдіть під власним логіном або зареєструйтеся для голосування.

Немає даних для оцінки.
Авторизація
Логін

ПарольЩе не зареєстровані?

 РЕЄСТРАЦІЯ 


Забули пароль?

 ВІДНОВИТИ 
Останні статті
- Управа 2011-2012
- Управа 2010-2011
- «УМХ»івці батьки та діти зустрілися на родинній вечірці від «УМХ»
- Політична комунікація як елемент демократії
- День пам’яті та примирення – найкращий спосіб вшанування жертв
Календар УМХ
Facebook
Опитування
Чи виконує організація УМХ свої цілі

Так. Повністю!!
Так. Повністю!!
20% [1 Голос]

Так. Але можна багато що покращити.
Так. Але можна багато що покращити.
20% [1 Голос]

Не дуже. Але є надія на краще.
Не дуже. Але є надія на краще.
60% [3 Голосів]

На жаль, ні ...
На жаль, ні ...
0% [0 Голосів]

Голосів: 5
Для участі в опитуваннях Ви повинні увійти або зареєструватися
Розпочато: 08/04/2009 16:28
Завершено: 29/11/2010 21:21
INSERT command denied to user '244432_phpfusion'@'185.176.43.51' for table 'fusion_online'
Зараз на сайті
- Гостей: 0

- Користувачів: 0

- Всього користувачів: 36,920
- Новий користувач: excomudhhoki
Завантажено за 0.16 сек. 1,205,546 унікальних відвідувачів