Хто я? Пізнай себе під час посту

Хто я? Пізнай себе під час посту

Суть духовного життя у тому, щоб бачити не чужі гріхи, а свої

Свящ. Андрій Стасів

Молитва святого Єфрема Сиріна

Господи і Владико життя мого! Духа лінивства, безнадійності, владолюбства і пустослів'я не дай мені. Духа чистоти, смиренності, терпеливості і любові даруй мені, рабу Твоєму. Так, Господи, Царю! Дай мені бачити гріхи мої і не осуджувати брата мого, бо Ти благословенний на віки віків. Амінь.

 Ера технологій, інформаційного суспільства… Все розвивається зі швидкістю світла. А нам ж треба йти в ногу з часом. Тому часто, беручись за голову, зітхаємо зі словами: «Я не встигаю…». Так, інколи потяг відправляється за хвилину до того, як ми прибігаємо на перон. Проте спочатку, щоб з’ясувати час його прибуття, телефонували по стаціонарному телефону. Потім –по мобільному з чорно-білим екраном. Через декілька років – по сенсорному, смартфоні. Все змінюється. І ми уважно слідкуємо за новими винаходами.

Але ж що сталося з нами протягом усього цього часу? То, можливо, не за тим потягом женемося?

«Зупинись! Подумай! У тебе все впорядковано у новому телефоні? Коли телефонують друзі, то звучить хіт? А коли промовляю Я через твоє серце, то ти не чуєш, бо увімкнено режим «без звуку». Гаразд! Я не втомлююся набирати твій номер. Можливо, ти побачиш, що світиться екран».

Отже, настав час, щоб змінити режим або хоча б глянути на екран .

 Як розповів на духовних бесідах УМХ о. Андрій Стасів, Великий піст святі отці порівнюють із війною: «Воїн не може вступити в боротьбу не підготовленим. Християнин же отримує добрі настанови, будучи на Службах Божих. Неділі перед постом (Митаря і Фарисея, Блудного Сина, М' ясопусна й Сиропусна) допомагають нашому очищенню та покаянню, відкривають справжню суть цих сорока днів. Насамперед, слід зауважити, що Христос закликає нас постити для Бога, а не для людей. Тому піст – це, найперше, утримання від гріха. Св. Іван Золотоустий пише: “Можна багато постити і не одержати за це нагороди. Чому? Бо стримуючись від їжі, не здержувалися від гріхів. Не їли м’яса, а з’їдали доми бідних. Не впивалися вином, а п’яніли злою похіттю. Проводячи весь день без їжі, перебували на сороміцьких видовищах… Яка користь з посту, коли ти позбавляєш тіло дозволеної законом їжі, а душі даєш протизаконну поживу” (Покаяння, 4).

Здавалося б: неодноразово каялися через свої гріхи, проте потім знову падали «у це ж болото», ми безсильні. Проте немає нічого неможливого для Бога. Тож, використовуючи зброю, – молитву, зможемо побороти зло, що комфортно осіло в наших серцях. Під час посту промовляємо молитву Єфрема Сиріна. Отець Андрій Стасів коротко прокоментував її зміст.

«Святий починає розмову з прохання до Бога забрати чотири вади: лінивство, безнадійність, владолюбство та пустослів’я. Інколи можемо думати, що лінивство – це найневинніший гріх. Адже яка нам шкода з того, що зробимо щось не сьогодні, а завтра, підемо до церкви не цієї неділі, а наступної? Насправді ця вада нас паралізує, робить пасивними. Ми ж покликані бути активними. Окрім цього, породжує й інший гріх – безнадійність. Психологи б назвали цей стан депресією. Будучи у тенетах цього гріха, втрачаємо інтерес до себе, ближніх. Стаємо байдужими навіть до Бога. Це духовне самогубство, отрута для душі. Не маючи надії, робимо не Господа, а себе владикою життя – впадаємо у владолюбство. А це не тільки прагнення мати владу, а неможливість дружних стосунків із ближнім. У другові вбачаємо ворога та не помічаємо у нього Бога.

Також св. Єфрем просить не дати йому «духа пустослів’я». Якщо б ми навчилися тримати свій язик за зубами, то більша частина гріхів перестала б існувати. Свідчить апостол Яків: «Всякий рід звірів, птахів і плазунів приборкується, вони освоєні людською природою. Лише язика ніхто із людей не може приборкати, він – зло, повне смертоносної отрути».

Свящ. Андрій Стасів закликав усіх присутніх на духовних бесідах не думати, що досконалі, та робити іспит свого шляху. Зазначив, що суть духовного життя полягає у тому, щоб бачити не чужі, а свої гріхи. «Чому дивишся на скалку в оці твого брата, колоди ж у власнім оці не відчуваєш?» (Лк. 6, 41). «Важливо помічати вади, щоб стан перебування у них не став для нас нормою, щоб ми могли розпізнати гріх. Важко сповідати тих людей, які кажуть, що нічого поганого не зробили. Одного разу священик пожартував із таким чоловіком: «То посповідайте мене, бо маю гріхів багато».

Їжою ж для душі є розмова з Богом. Як зазначив о. Андрій, святі отці кажуть, що якщо молитва правильна, то й усе життя правильне. Проте для цього потрібні зусилля та бажання. Це так, як у професійному зростанні. Скажімо, хорошими акторами одразу не стають, повинен пройти час.

«Слово «покаяння» дослівно в перекладі з грецької мови означає «зміна розуму». Тобто треба змінити цей гріховний спосіб мислення на той Божий, до якого ми покликані», - закликав усіх присутніх на духовних бесідах УМХ о. Андрій Стасів.

Слухала і занотовувала Оксана Загакайло,

кандидат в члени ЛМГО "Українська молодь - Христові"

Коментарі
Коментарі відсутні
Додати коментар
Будь ласка, увійдіть на сайт під власним логіном для додавання коментарів
Рейтинги
Рейтинг доступний лише для користувачів.

Будь ласка, увійдіть під власним логіном або зареєструйтеся для голосування.

Немає даних для оцінки.
Авторизація
Логін

ПарольЩе не зареєстровані?

 РЕЄСТРАЦІЯ 


Забули пароль?

 ВІДНОВИТИ 
Останні статті
- Управа 2011-2012
- Управа 2010-2011
- «УМХ»івці батьки та діти зустрілися на родинній вечірці від «УМХ»
- Політична комунікація як елемент демократії
- День пам’яті та примирення – найкращий спосіб вшанування жертв
Календар УМХ
Facebook
Опитування
Чи виконує організація УМХ свої цілі

Так. Повністю!!
Так. Повністю!!
20% [1 Голос]

Так. Але можна багато що покращити.
Так. Але можна багато що покращити.
20% [1 Голос]

Не дуже. Але є надія на краще.
Не дуже. Але є надія на краще.
60% [3 Голосів]

На жаль, ні ...
На жаль, ні ...
0% [0 Голосів]

Голосів: 5
Для участі в опитуваннях Ви повинні увійти або зареєструватися
Розпочато: 08/04/2009 16:28
Завершено: 29/11/2010 21:21
INSERT command denied to user '244432_phpfusion'@'185.176.43.51' for table 'fusion_online'
Зараз на сайті
- Гостей: 0

- Користувачів: 0

- Всього користувачів: 36,920
- Новий користувач: excomudhhoki
Завантажено за 0.13 сек. 1,205,615 унікальних відвідувачів